به نام خدا

 

نمايش عمومي مرمت آثار تاريخي در موزه ها (انگلستان) :

 

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

<?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />امروزه نمايشگاههاي بسياري وجود دارند كه در آنها بازديدكنندگان مي‌توانند به پشت صحنه

رفته و از نزديك كارگاه مرمت رامشاهده كننده و يا از طريق تماشاي فيلم‌هاي ويدئويي، فعاليت متخصصان مرمت را به طور زنده و همزمان ملاحظه نمايند. لذا ديگر نمي‌توان بازديدكنندگان را صرفاً با تماشاي اشياء از پشت ويترين نمايشگاهها سرگرم كرد و راضي نگاه داشت. اجراي اين طرح، در ابتدا، چندان جالب و مطلوب به نظر نمي‌رسيد، اما كنجكاوي مردم براي دانستن مسائل پشت درهاي بسته در موزه‌ها و نمايشگاهها، روز به روز بيشتر مي‌شود.

 

                                                 Image hosting by TinyPic

 

 

به تازگي فعاليت‌هاي كارگاهي موزه‌ها را به نمايش مي‌گذارند. مركز مطالعات و تحقيقات موزة بريتانيا بيشتر به كار نهايي متخصصان مرمت آثار تاريخي و باستان‌شناسان تكيه می کند، در حاليكه مركز داروين در موزة تاريخ طبيعي و نيز بخش جديدي در موزة علوم، عموم مردم را به ديدار عمليات مرمت ترغيب مي كند. نيل چالمرز (Neil Chalmers) مدير موزة تاريخ طبيعي مي‌گويد: عمليات تحقيق علمي موزه از جمله مقولات مخفي و كاملاً سري ما بوده است، اما اكنون مي‌خواهيم درها را به روي مردم بگشاييم و بينندگان را به پشت صحنه ببريم و بگذاريم تا خود واقعيت را ببينند. مركز داروين گنجينة خود را به نمايش گذارد و به اين ترتيب علوم نهفته در موزه را با مردم پيوند داد.

 

راب وايت (Rob White) رئيس مؤسسة سلطنتي حفظ آثار تاريخي و هنري (UKIC) مي‌گويد: هر چه تمايل متخصصان ما به توضيح و بحث دربارة كارشان بيشتر مي‌شود، اشتياق مردم نيز به موضوع حفظ آثار تاريخي شدت مي‌گيرد. برپايي چنين نمايشگاههايي، بحث در زمينة چنين موضوعاتي و نيز بسط و توسعة اين نظريه با پخش‌ برنامه‌هاي تلويزيوني، دست به دست هم داده‌اند تا افراد (يعني باستان‌شناسان و متخصصان حفظ و مرمت آثار تاريخي) به حاشيه كشيده شوند و نظر مردم به اصل موضوع كه همان حفظ آثار تاريخي است، جلب شود.

براي حفظ و مرمت آثار تاريخي بر جاي مانده از گذشته از سوي متخصصان در محدودة دانش تخصصي آنان تلاش و تأكيد فوق‌العاده‌اي صورت گرفته است تا اين كار به نحو احسن صورت پذيرد، اما نياز امروز، ساده‌سازي و در دسترس عموم قرار دادن اين كارهاي تخصصي است. نل هواير (Nell Hoare) رئيس مركز حفظ و مرمت منسوجات دانشكدة سوتهامپتون (Southampton) معتقد است كه اگر علاقمند به توسعه و فراگير شدن حفظ آثار تاريخي هستيم، بايد گسل‌ها و فاصله‌ها را به حداقل برسانيم. راه‌حل پيشنهادي او اين است كه اجازه دهيم تا بازديدكنندگان از پشت شيشه به تماشاي كار متخصصان بنشينند و در بعضي از روزها برنامة خاصي ترتيب دهيم تا گروه‌هاي بازديدكننده، از نزديك براي ديدن آن برنامه‌ها به مركز بيايند. هواير مي‌گويد: هر چه مردم بيشتر بدانند كه حفظ و مرمت آثار تاريخي چيست، بيشتر علاقمند خواهند شد كه در مورد آن به تماشا بيشينند.

 

 

مركز حفظ آثار تاريخي ليورپول مشكلات برقراري مداوم ارتباط بين متخصصان و مردم را با وجود محدوديت‌هاي فراوان به جان خريده و با گشودن در نمايشگاه‌هاي خود به روي مردم در تمام طول سال، كار منحصر به فردي انجام داده است. اين مركز كه در اكتبر سال 1996 / مهرماه 1375 افتتاح شد، توانست بيش از 60 نفر از متخصصان حفظ و مرمت آثار تاريخي نگارخانه‌ها و موزه‌هاي ملي را در مرسي‌سايد (Mersey Side)جایي كه قبلاً انبار سلطنتي ملكة ويكتوريا بوده و با تغيير كاربري تبديل به يك موزة بسيار زيبا شده است در زير يك سقف گرد‌هم آورد و به اين ترتيب موارد بسيار جالب و بي‌نظيري براي برقراري ارتباط با مردم ارائه نمايد.

 

اكنون اين مركز يكي از جاذبه‌هاي شهر به شمار مي‌رود و سالانه پنجاههزار بازديدكننده را به خود جلب مي‌نمايد. در قسمت ورودي اين مركزيك نمايشگاه دائمي برپا شده است كه هدف آن به فكر واداشتن بازديدكنندگان در مورد مشكلاتي است كه متخصصان حفظ و مرمت آثار تاريخي با آنها مواجه هستند. در اين مركز مي‌توان با قماش يا فلزات مناسب براي لكه‌گيري و وصلة اشيايي كه بر اثر رطوبت يا نور خراب شده‌اند، آشنا شد.  اين نمايشگاه عملي تا حدودي مناسب استفادة كودكان طراحي شده است. مثلاً دكمه‌ها و دستگيره‌ها مناسب قد كودكان تعبيه شده‌اند و نيز وجود يك بخش فرهنگ لغات كه واژه‌هاي فني در آن به زبان كودكانه و مناسب فهم آنها ترجمه شده‌اند، امكان استفادة كودكان را از اين مركز فراهم آورده است. اين نمايشگاه بيننده را به مقايسة نقاشي‌ها با استفاده از تصاوير حاصل از اشعة ايكس دعوت مي‌كند.

                                  Image hosting by TinyPic

 

 هفته‌اي چند بار برنامه‌اي به نام «نشست نزديك» در اين مراكز برگزار مي‌شود كه طي آن يك متخصص در حال مرمت يك اثر تاريخي از طريق دوربين ويدئو به طور زنده به تصوير كشیده مي‌شود و در معرض ديد بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد. يك مجري كه در اتاق كار قرار دارد ارتباط مستقيم بين متخصص و مردم را با طرح سؤال‌هايشان برقرار مي‌كند و به اين ترتيب به نگهداشتن بحث در حد فهم و زبان مردم عامي و غيرمتخصص كمك مي‌كند.

هفته‌اي دو بار گروه‌هاي بازديدكننده با پرداخت هزينة بسيار اندكي براي تماشاي كار متخصصان، پشت صحنه مي‌ايستند. براي بسياري از بازديدکنندگان،اين قسمت از بازديد از موزه،حکم بهترين لحظه و بهترين خاطره را دارد، تا جايي كه روزهايي كه امكان دستيابي به متخصصان وجود ندارد، بسياري از مردم گله‌مند و شاكي مي‌شوند.

همچنين در ادامة كارهاي انجام شدة قبلي در موزة ليورپول و نگارخانة هنر واكر (Walker) از برگزاري جلسات منظم كارگاهي (عملي) و نيز برگزاري جلسات مشاورة رايگان (با تعيين وقت قبلي) براي راهنمايي مردم جهت نگهداري هر چه بهتر اموال مستقيم و باارزشي كه به آنان به ارث رسيده است بدون در نظر گرفتن ارزش مادي آنها مي توان نام برد. همچنين تعدادي دانشجوي جوياي كار و كارورز نيز در اين مركز مشغول به كار هستند.

 

متخصصان هر روز بيشتر به اين موضوع پي مي‌برند كه بهتر است، كارهاي خود را با مردم در ميان بگذارند

 

 و مردم نيز متوجه مي‌شوند كه كارهاي آنها واقعاً جذاب و ديدني هستند. با اين كار، آثار تاريخي بر جای

 

 مانده در اختيار تعداد بسيار بيشتري از مخاطبان قرار مي‌گيرد.

 

/ 5 نظر / 29 بازدید
ایمان بستامی

بسيار جالب بود . اميدوارم از اين خلاقيت ها در کشور ما نيز بخرج بدهند.

mostafa

از بچه معمار رودهن به تمام بلاگر های معمار موضوع برگزاری همایش بلاگر های معمار سلام با توجه به نقش اساسی ومهم اینتر نت در عرصه ارتباطات ازهمه دوستان برای برگزاری این مهم دعوت می گردد از شما در خواست می شود هر گونه نظر وپیشنهاد خودتون رو ارائه کنید وبه دوستانتونم اطلاع بدهید تا هر چه زودتر این اقدام صورت بگیرد با سپاس بچه معمار رودهن

mey

in roze memar, 23 april, to irone, ya jahaniye... chon man nashnide bodam

mohamad

تبریک میگم وبلاگ قشنگی داری امیدوارم بتونیم با هم کار کنیم لطفاَاگه برات امکان داره تبادل لینک کنبم

khanandye azad

vaghean ey kash be mozooe maremat ,dar keshvare khodeman ham tavajohe bishtari shavad.