عجائب هفتگانه ی مسابقه وبلاگ نویسان معماری:

                       

                            

                   6ccqhyh.jpg           

1) البته  شاید زیاد هم عجیب نباشد که تنی چند ازشرکت کنندگان مسابقه در نیمه های راه بعنوان داور مرحله دوم مسابقه منصوب شدند آخر در کجای دنیا این قانون تدوین شده که شرکت کننده یک مسابقه نمی تواند داور  همان مسابقه باشد!( بدین اینگونه داور می تواند یک احساس مشترک و رومانتیک را در کنارشرکت کنندگان مسابقه  تجربه کند که در وصف این احساس زیبا شعرا ابیات فراوان سروده اند)

2) کشف آرای مشکوک , نیمه مشکوک و خیلی مشکوک  توسط تیم کاراگاهان  مسابقه که حتی در روزهای پایانی  مسابقه منجر به حذف وبلاگی در رده بالا جدول مسابقات شد. ( قطعاً تیم کاراگاهان مدتی شاگردی شرلوک هلمز را کرده بودند وگرنه یک فرد ناشناس با نقاب  می تواند برای حدف وبلاگ رقیب چند بار به آن وبلاگ رای دهد)

۳)انعطاف داوری در انتخاب وبلاگ هایی با رویکردهای نقاشی – بازیگری و ... در کنار معماری  (البته معماری به همه اینها عمیقاً مرتبط است ).

۴)انتخاب وبلاگ یا وبلاگهایی که در مرحله اول کاملاً از چشم  مخاطبان دور مانده اند و به ناگاه در بخش دوم مسابقه پرواز کنان به پله های بالایی رسیدند  .( البته طبیعی ست برخی ارزشهای پنهانی گاه از دید مخاطبان پنهان می مانند و وظیفه داوران است که آنها را جلوه گر سازند)

 ۵ ) خلق ناگهانی مرحله دوم مسابقه و به تبع انتخاب هیات داورانی جدید!

6) نویسندگان هر سه وبلاگ منتخب هیات داوران بر حسب اتفاق در شهر و دانشگاه محل تحصیل  با  تنی چند از اعضا هیات داوران مشترکند(که این مساله ممکن است برای عده ای سوء تفاهماتی ایجاد کند) .

7) اعلام ارقام بسیار دقیق امتیازات نهایی که فقط مانده بود یک ممیزو چند تا 9 بعد ازهر عدد قرار گیرد  (احتمالاً تیم داوران از ماشین حسابهای خیلی پیشرفته برای محاسبه امتیازهای نهایی استفاده کرده اند!)

پانوشت 1: با وجود تمام قضایای مطروحه شخصاً سه وبلاگ  برتر بخش نظر سنجی را شایسته کسب آن عناوین می دانم گرچه جای وبلاگهای خوبی نظیر طرح نوشته و ... که در مسابقه شرکت نکرده بودند کاملاً احساس می شد .

 پانوشت 2: از طراح مسابقه که آغازگر این حرکت نوین در عرصه ادبیات مجازی معماری بودند بایدتشکر کرد به این دست خلاقیتها واقعاً احتیاج داریم.

پانوشت 3: اکثر حرکت ها در عرصه مجازی بی اجرو مزد باقی می مانند و فقط عشق و علاقه شخصیست که باعث ادامه این راه می شود داوری این مسابقه هم یک حرکت خودجوش بوده و امیدوارم این نقد باعث بروز سو تفاهماتی برای بزرگواران نگردد  بهرحال گفتن حقایق کمترین وظیفه همه ماست  

پانوشت 4: بعنوان یک بلاگر معماری بی طرف که در مسابقه هم حضور نداشت امیدوارم این جریان فرهنگی در سالهای بعد با اصلاح نقائص قبلی ادامه یابد و علاوه بر معرفی بهترین وبلاگ ها  بهترین مطالب در حوزه های  انتقادی – تحلیلی  و...  عرصه معماری نویسی مجازی معرفی گردند تا    همگی ما  به معیارهایی برای چگونه نوشتن دست یابیم 

 

/ 12 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل

تقريبا در بيشتر موارد با شما مافقم. من هم قبلا چيزهايی در اين مورد نوشته بودم. http://abolfazlhabibi.blogspot.com/2007/04/2.html http://abolfazlhabibi.blogspot.com/2007/02/blog-post_22.html

يک ژست روشنفکری::::: من کاری به اين جناب بی طرف ندارم ولی اين را مطمئنم کسی که تا ديروز از شنيدن خبر برملا شدن جدول ارای داوران چندين بار خودشو خيس کرده بود اين بار با يک ژست روشنفکری سعی در پاک کردن صورت مساله کرده و سعی کرده بدون توجه به واقعيت رفتاری خودش جناب بی طرف را به عنوان يک فرد بی کار و ماجراجو معرفی کنه ... واقعا جای تعجبه از جناب يوسفی

Iman Raeisi

Man Ham Dar aksare mavared ba shoma movafegham. amma az hagh nabayad gozasht. webloge Fazaye Roydad va Dide Haftom va Zorvan az behtarin webloghaye Iran Hastand. agar hameye ishan ba ham doost va hamshahri hastand, Afarin bar in ettehad va hamdeli. hame chiz ra nabayed ba dide manfi negarist. dar in mored ba shoma movafegh nistam. see you

ليدا امينيان

جناب آقای رپيسی و ساير دوستان: اميدوار بودم بند ۶ ام اين طنز به نوع ديگری درک شود اما هم اکنون که اين سوء تفاهم را ايجاد کرد بايد بگويم در پانوشتها نظرات شخصی ام را عنوان کرده ام و در واقع خود طنز از نگاه یک سوم شخص مطرح شده بنابراين هيچ تناقضی با بهترين بودن برخی وبلاگها ندارد.

محمد حامد

سلام مقداری از جواب سوالات مطروحه شما را سعی کردم جواب دهم. http://mohammadhamed.mihanblog.com/Post-252.aspx

آرش پوراسماعيل(فضای رويداد)

سلام خانم امينيان. نقد بسيار جالبی است. اما اميدوار بودم کمی نگاه واقع بينانه تری نسبت به اين قضيه داشتيد و از طرز نوشته ای که به هيچ کس بر نخوره کمی فاصله می گرفتيد و بيشتر به وقايع اين رقابت می پرداختيد. هرچند با اوضاعی که بوجود آمد ديگر اين مسابقه ذره ای برای ما اهميت ندارد اما همچنان معتقديم بيشترين اجحاف در حق وبلاگ فضای رويداد بود چه در مرحله نخست و چه در مرحله دوم که جناب آقای يوسفی الحق بسيار نسبت به ما کم لطفی نمودند . به هر حال به نظر می رسد همه با حقايق به خوبی آشنا هستند .

علیرضا

خوبه که دوباره مي نويسی در مورد اين يادداشت هم بهتره چيزی نگم! چون نه شرکت کننده بودم و نه رای دهنده. برات آرزوی موفقيت می کنم.

رامتين

فکر ميکنم زياد سحت گيری باشه به اين دوستان حتی اگر اين موارد رو کوتاهی کردند يا ... بايد ياد گرفته باشيم که حرکت جديدی در ايران رخ ميده بايد چندين بار آزمون وخطا ... تا شايد سربلند بيرون بياد خوشبين باشيم که شايد بعد چندين سال در مقياس کلان انتخاباتی آزاد تر سالمتر و... برگزار شود چه برسد به این گونه مسابقات !

رامتين

پی نوشت : لينک سايت شما در وبلاگ فعال شد : به اميد آشنايی بيشتر با شما !