به نام خدا

(تبديل ايستگاه راه‌آهن به موزه)

   موزه اورسه در پاريس (Orsay):

  

 Image hosting by TinyPic

                                            

      

 

 

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />

ايستگاه راه‌آهن اسكلة اورسه (Orsay) در پاريس بناي زيبايي است كه نقشه‌اش را ويكتور الكساندر فردريك لالو (Laloux) 1850-1937، مهندس معمار و عضو آكادمي هنرهاي زيبا كشيده است. اين ایستگاه در سال 1900 همزمان با گشايش نمايشگاه بين‌المللي پاريس، افتتاح شد و چهل سال پس از آن (در 1939) ديگر به عنوان ايستگاه قطار، مورد بهره‌برداري نبود، اما براي انجام دادن امور مختلف به كار مي‌آمد.

طرح تبديل ايستگاه كه از يادمان‌هاي قرن 19 است، به موزة فرهنگ و هنر قرن 19، در دوران رياست جمهوري ژرژپمپيدو صورت گرفت و در اول دسامبر 1986افتتاح شد. موزه اينك آثار فرهنگي دوراني 60 ساله را، اعم از شاهكارها و نفايس آثار فرهنگي و هنري را، شامل مي‌شود تا آينة تمام‌نماي ذوق و فرهنگ دوران موردنظر باشد و در واقع با اين اوصاف، از لحاظ مضمون و هدف، جايي ميان موزة لوور و موزة  هنرهاي مدرن دارد.

تدابيري براي زنده نگاه داشتن موزة اورسه انديشيده شده است. از جمله هيئتي فرهنگي (در حدود پانزده تن) مأمورند كه با بازديدكنندگان گفت و گو كنند. تماشاگران مي‌توانند در داخل موزه، به سينما بروند، كنسرت گوش كنند، كنفرانس يا تفسيري را در باب يك اثر بشنوند، در كتابخانة اختصاصي موزه كه مربوط به همان دوران 1848-1914 است بگردند يا براي غذا خوردن به رستوران موزه بروند. اين كتابخانه و رستوران (شب‌ها هم) به روي مردم كوچه و خيابان باز است. موزه علاوه بر جزوه‌هاي معمولي راهنماي سالنها،انتشاراتي دارد، حاوي بررسي آثار موزه از ديدگاههای گوناگون.

از نويسندگان، فيلسوفان، مورخان و معاصر از هر رقم دعوت مي‌شود تا نظرياتشان را در باب آثار مورد علاقه‌شان در موزه براي تماشاگران بگويند (در: auditorium). برنامه‌هايي در خور كودكان نيز از قبيل شركت در كارگاهها و بازي نقش تصاوير در كنار پرده‌هاي نقاشي و غيره ترتيب مي‌دهند. مردم ايالات و ولايات نيز از ياد نرفته‌اند و هر سال دو يا سه برنامه همزمان در پاريس و شهرستانها براي جلب نظر و مشاركت ولايت‌نشينان به اجرا در‌ مي‌آيد. مثلاً برپايي نمايشگاهي با مضمون كودك در قرن 19 كه به مناسبت از موزه‌هاي شهرستانها دعوت مي‌شود كه در مخازن و انبارهايشان بگردند و چنين آثاري را بيابند و به نمايش بگذارند و از مردم نيز مي‌خواهند كه از كلكسيونهاي شخصي عكسهايشان و مجموعه اسناد و مداركي كه در اختيار دارند، شواهدي در اختيار موزه بگذارند. موزة اورسه بي‌گمان يكي از ارزنده‌ترين موزه‌هاي جهان است

 

 

.Image hosting by TinyPic

                                                 

/ 2 نظر / 15 بازدید
mohsen.k

وبلاگ خوبی دارين ادامه بدين ...